BRANŻE ALFABETYCZNIE: A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Dodaj firm do portalu
 
Baza firm
 


Tytoniowy problem.


Wycofanie ze sprzedaży papierosów smakowych i typu slim – oto główne zmiany proponowane na forum unijnym w tzw. Dyrektywie tytoniowej. Niestety, najmocniej uderzą one w Polską gospodarkę.

Zaproponowana przez Komisję Europejską nowelizacja dyrektywy tytoniowej zakłada wprowadzenie zakazu produkcji i sprzedaży papierosów aromatycznych oraz papierosów typu slim (o średnicy poniżej 7,5 mm), ujednolicenie opakowań, a także zamieszczanie na nich ostrzeżeń zdrowotnych zajmujących 70% powierzchni. Komisja założyła, że proponowane zmiany wpłyną na zmniejszenie atrakcyjności papierosów, a tym samym spowodują 2% spadek palenia wśród obywateli Unii Europejskiej. Tyle o zdrowiu. Co z gospodarką?

Wszelkie analizy gospodarcze pokazują, że skutki dyrektywy okażą się najboleśniejsze dla Polski – pierwszego w Unii przetwórcy tytoniu, największego producenta gotowych wyrobów tytoniowych i drugiego kraju pod względem uprawy tytoniu. Wymowne są tu liczby. Zatrudnienie w branży tytoniowej w Polsce wynosi 500 tys. osób, z czego bezpośrednio w fabrykach pracuje 6 tys. pracowników. Przy uprawie tytoniu, w 14,5 tys. gospodarstw rolnych, zatrudnionych jest 60 tys. osób. Natomiast 500 tys. osób ma pracę w handlu hurtowym i detalicznym w ponad 120 tys. punktach sprzedaży. Polska jest centrum produkcji eksportowej, a branża tytoniowa istotnym płatnikiem podatków w kraju.

Podczas zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą debaty o skutkach dyrektywy dla polskiej gospodarki, Małgorzata Wenerska-Craps, Dyrektor Departamentu Spraw Europejskich w Ministerstwie Gospodarki przekonywała, że – Komisja Europejska przyjęła najgorszą formę funkcjonowania na rynku wewnętrznym jaką jest zakaz. I dodawała, że instrument ten okaże się szczególnie – nieproporcjonalnie do innych krajów UE – dotkliwy dla Polski, gdzie 38% całego rynku wyrobów tytoniowych stanowią papierosy mentolowe i typu slim. W tej samej dyskusji, na zagrożenie wzrostu szarej strefy wskazywał Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu i argumentował, że dyrektywa tytoniowa zabije nie tylko popyt na papierosy, ale przede wszystkim legalny handel, a wraz z nim tysiące miejsc pracy.

Tymczasem na dyskusje o dyrektywie zostaje coraz mniej czasu. Dziś – 6 maja – upływa termin składania poprawek. Po ich przedyskutowaniu i przyjęciu sprawozdania, we wrześniu, w Parlamencie Europejskim, odbędzie się głosowanie.

;

Autor: Joanna Nowek

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

SYNDYKAT MEDIOWY ZPP

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

;

Żródło informacji: www.zpp.net.pl


powrótKrajowa Izba Gospodarcza Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. Francuska Izba Przemysowo-Handlowa Polsko-Biaoruska Izba Przemysowo-Handlowa Polsko-Ukraiska Izba Przemysowo-Handlowa Polska Izba Hotelarstwa Mazowiecki Fundusz Porcze Kredytowych Izba Energetyki Przemysowej i Odbiorcw Energii Mazowiecka Okrgowa Izba Inynierw Budownictwa Agencja Soma Powiat Legionowo
Gazeta.pl Gazeta prawna Radio Radio dla Ciebie Gazeta Bankowa Gazeta maych i rednich przedsibiorstw Gazeta finansowa VIP Fakty Magazyn Gospodarczy Prawo przedsibiorcy Radio Plus Radom
 
Mazowiecki Serwis Gospodarczy MSG
Serwer: www.msg.org.pl; www.msg.org.pl